Πληρώνουμε έως και 3 ευρώ για ένα κυβικό νερού που θα ρίξουμε στην αποχέτευση
Οι παγίδες στον λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ που εκτοξεύουν το κόστος για όσους αυξήσουν την κατανάλωση
![Πληρώνουμε έως και 3 ευρώ για ένα κυβικό νερού που θα ρίξουμε στην αποχέτευση](https://www.fpress.gr/media/news/2019/04/14/58481/main/eydap.jpg)
Αν καταναλώνετε 50 κυβικά νερό στους τρεις μήνες, ο λογαριασμός μαζί με τα τέλη αποχέτευσης και τον ΦΠΑ θα φτάσει στα 60,6 ευρώ. Και αν καταναλώσετε 100 κυβικά νερό; Μην βιαστείτε να απαντήσετε τα διπλά. Η πραγματικότητα είναι πολύ χειρότερη για το πορτοφόλι σας.
Η τελική απάντηση είναι 253,23 ευρώ δηλαδή τα τετραπλάσια και όχι τα διπλάσια. Πώς συμβαίνει αυτό; Με το εργαλείο που κατασκεύασε το fpress.gr αποκαλύπτονται τα μυστικά του τρόπου χρέωσης που έχει υιοθετήσει η ΕΥΔΑΠ. Η φόρμουλα υπολογισμού κρύβει τριπλή μεγάλη παγίδα για όποιον καταναλώσει μεγαλύτερες ποσότητες νερού:
- Πρώτον υιοθετείται κλιμακωτή χρέωση. Ενώ τα πρώτα κυβικά νερού χρεώνονται με 0,35 ευρώ, για όποιον ξεπεράσει τα 105 κυβικά (σε διάστημα 90 ημερών) η χρέωση φτάνει στα… 3,2 ευρώ δηλαδή είναι 9 φορές μεγαλύτερη.
- Δεύτερον επί της αξίας του νερού επιβάλλεται το τέλος της αποχέτευσης το οποίο υπολογίζεται με συντελεστή 75%. Δηλαδή, έμμεσα υιοθετείται κλιμακωτή χρέωση και στην αποχέτευση καθώς φτάνει ένα κυβικό νερό που φεύγει προς τις εγκαταστάσεις επεξεργασίας λυμάτων να χρεώνεται ακόμη και με 2,4 ευρώ.
- Επί της τιμής του νερού επιβάλλεται ΦΠΑ 13% (κάτι που σημαίνει ότι η χρέωση φτάνει έως και τα 3,616 ευρώ τελική τιμή αλλά επί της αποχέτευσης επιβάλλεται ΦΠΑ 24% κάτι που σημαίνει ότι για ένα κυβικό στους αγωγούς η χρέωση φτάνει μέχρι και τα 2,976 ευρώ. (3,2 ευρώ επί 75% που είναι ο συντελεστής υπολογισμού για την αποχέτευση συν 24% ΦΠΑ)
Με αυτά τα δεδομένα είναι προφανές ότι χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην κατανάλωση. Το κρίσιμο, όπως θα αντιληφθείτε κάνοντας τους σχετικούς υπολογισμούς με το εργαλείο είναι να μην ξεφύγει η κατανάλωση πάνω από τα 60 κυβικά. Αν αυτό συμβεί, οι διαφορές θα είναι πολύ μεγάλες.
Κάντε τους υπολογισμούς σας με το εργαλείο του fpress.gr το οποίο δημοσιεύεται ΕΔΩ