Συνεργασία του Οικονομικού Πανεπιστημίου με την Εθνική Τράπεζα
![Συνεργασία του Οικονομικού Πανεπιστημίου με την Εθνική Τράπεζα](https://www.fpress.gr/media/news/2014/07/21/18367/main/887aeeb845a03e4204f38296c6cf8898.jpg)
Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών συνεργάζεται με την Εθνική Τράπεζα για τον σχεδιασμό, την ανάπτυξη και τον προγραμματισμό σχετικών συνεργιών.
Πιο συγκεκριμένα, το ΟΠΑ διοργανώνει τα εκπαιδευτικά προγράμματα: “Διοίκηση και ανάπτυξη βιώσιμων καινοτόμων start-ups” και “Entrepreneurship boot camp”, στα οποία συμμετέχει ενεργά η Εθνική Τράπεζα, της οποίας στελέχη δραστηριοποιούνται σε δράσεις mentoring και δίνεται η δυνατότητα σε συμμετέχοντες στον Διαγωνισμό i-bank Καινοτομία & Τεχνολογία να ενταχθούν στα παραπάνω προγράμματα.
Επιπλέον, στο διαγωνισμό Εnnovation, που διοργανώνει το ΟΠΑ, η Εθνική Τράπεζα απονέμει στις δύο καλύτερες ομάδες το βραβείο i-bank, το οποίο συνοδεύεται από σχετικό πάπυρο και ένα tablet ανά ομάδα. Στις δύο ομάδες δίνεται η δυνατότητα, εφόσον το επιθυμούν, να προκριθούν απευθείας στη δεύτερη φάση του επόμενου διαγωνισμού «i-bank Καινοτομία & Τεχνολογία», που θα διοργανώσει η Εθνική Τράπεζα, υπό την προϋπόθεση ότι το αντικείμενο των προτάσεων τους εμπίπτει σε κάποια από τις θεματικές του διαγωνισμού «i-bank Καινοτομία & Τεχνολογία».
Η Αριστεία, η Καινοτομία, η Κοινωνική Προσφορά και η Εξωστρέφεια υπήρξαν ανέκαθεν οι σταθερές αξίες του ΟΠΑ και στο πλαίσιο αυτό εντάσσεται και η ενθάρρυνση και ανάπτυξη της νεανικής επιχειρηματικότητας. Η συνεργασία του ΟΠΑ με την Εθνική Τράπεζα αναδεικνύει τη στρατηγική επιλογή του Οικονομικού Πανεπιστήμιου Αθηνών για διαρκή ενθάρρυνση και ανάπτυξη της νεανικής Επιχειρηματικότητας. Η προσέγγιση αυτή στήριξης της επιχειρηματικότητας ξεκινά με τον Διαγωνισμό i-bank Καινοτομία & Τεχνολογία για ιδέες, ώριμα επιχειρηματικά σχέδια και start-ups. Η προσπάθεια συνεχίζει με τις δράσεις υποστήριξης και acceleration μέσω των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του ΟΠΑ και ακολουθεί η χρηματοδότηση επιχειρηματικών σχεδίων με δράσεις δανεισμού και angel funding, καταλήγοντας στην στρατηγική συνεργασία με την Endeavor Greece για τη στήριξη και χρηματοδότηση ώριμων start-ups.