«Κληρώνει» για τον ΟΛΘ – Ποιοι διεκδικούν το λιμάνι
![«Κληρώνει» για τον ΟΛΘ – Ποιοι διεκδικούν το λιμάνι](https://www.fpress.gr/media/news/2017/04/04/51160/main/olth.jpg)
Θεωρείται δεδομένο ότι θα ζητηθούν βελτιωμένες προσφορές από το ΔΣ του ΤΑΙΠΕΔ, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες, οι προσφορές που δίνονται αρχικά δεν θα είναι εξ αρχής στο fair value(κεφαλαιοποίηση + premium 25%), δηλαδή στην περιοχή των 160 εκατ. ευρώ, και θα έχουν περιθώρια βελτίωσης. Η δυνατότητα βελτίωσης των προσφορών τους στην δεύτερη φάση, θα δοθεί στις δύο μεγαλύτερες προσφορές και στην Τρίτη αν είναι τουλάχιστον στο 80% του τιμήματος της δεύτερης.
Σε αυτή την δεύτερη φάση θεωρείται ότι τα τιμήματα που θα προσφερθούν θα πιάσουν τα 160 εκατ.ευρώ του θεωρούμενου fair value για το 67%.
Με βάση υπολογισμούς του ενδιάμεσου χρόνου που απαιτείται, η ανάδειξη του πλειοδότη και προτιμητέου αγοραστή αναμένεται περί τα μέσα Μαΐου, οπότε και θα χρειαστούν στη συνέχεια 4-5 μήνες, μέχρι να περάσει ο έλεγχος του λιμανιού στον νέο βασικό μέτοχο της ΟΛΘ ΑΕ.
Μ.Πρωτονοταρίου