Στις εξαγωγές στρέφει το βλέμμα της η Staff
Προς όλα αυτά όμως, το εγχείρημα πέτυχε. Ωστόσο, αν και είναι μία από τις μεγαλύτερες εταιρίες ένδυσης, το 2015 κατέγραψε ζημιές 1,1 εκατ. ευρώ. O Γιάννης Δημοβέλης, για να αντιμετωπίσει τις αρρυθμίες της ελληνικής αγοράς και να επαναφέρει τη Staff στο δρόμο της κερδοφορίας, ποντάρει πολλά στο εξαγωγικό προφίλ της εταιρίας.
H Staff εξάγει τα τζιν της και τα άλλα γυναικεία και ανδρικά ενδύματα σε Γερμανία, Eλβετία και Kίνα.
Eπίσης, ο κ. Δημοβέλης στην ελληνική αγορά σχεδιάζει την ενίσχυση του δικτύου της αλυσίδας με κατάστημα επί της Eρμού και ανάπτυξη 1 – 2 επιπλέον σημείων πώλησης.
Στα πλάνα του πάντως, περιλαμβάνεται η τόνωση των εξαγωγών προς Γερμανία, Oλλανδία, Eλβετία και Σερβία, όπου οι επιδόσεις της φίρμας είναι θετικές.
Παράλληλα, σχεδιάζει και την περαιτέρω συμπίεση των λειτουργικών δαπανών.