Ένωση Συνεταιριστικών Τραπεζών Ελλάδος: Οι δράσεις της στη Γενική Συνέλευση
![Ένωση Συνεταιριστικών Τραπεζών Ελλάδος: Οι δράσεις της στη Γενική Συνέλευση](https://www.fpress.gr/media/news/2019/08/01/59818/main/5b9f12ae90c2a6f12d196d7976924a5d_XL.jpg)
Η Γενική Συνέλευση ψήφισε ομόφωνα όλα τα θέματα και τις προτάσεις του Διοικητικού Συμβουλίου.
Διεξήχθη σήμερα στην Αθήνα, η ετήσια τακτική Γενική Συνέλευση της Ένωσης Συνεταιριστικών Τραπεζών Ελλάδος. Ο πρόεδρος της Ένωσης Νικόλαος Μυρτάκης αναφέρθηκε στον Απολογισμό της Διοίκησης, στους Στόχους και το προτεινόμενο Πρόγραμμα Δράσης.
Η Ένωση Συνεταιριστικών Τραπεζών Ελλάδος στο νέο οικονομικό και τραπεζικό περιβάλλον επικεντρώνει τις Δράσεις της στα παρακάτω:
- Αποτελεσματική διαχείριση μη εξυπηρετούμενων δανείων
- Αξιοποίηση ψηφιακής τεχνολογίας
- Εξελίξεις Stress Tests
Ιδιαίτερη σημασία αποδίδεται όπως τόνισε ο κ. Μυρτάκης στην ανάδειξη του ρόλου των Συνεταιριστικών Τραπεζών στην τοπική οικονομία, στην ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας, στην εφαρμογή της αρχής της αναλογικότητας καθώς και στις επιπτώσεις του νέου Κανονιστικού Πλαισίου.
Η Γενική Συνέλευση ψήφισε ομόφωνα όλα τα θέματα και τις προτάσεις του Διοικητικού Συμβουλίου.