Μεγάλο Σάββατο: Η Ταφή, η Κάθοδο του Χριστού στον Άδη και η Ανάσταση
![Μεγάλο Σάββατο: Η Ταφή, η Κάθοδο του Χριστού στον Άδη και η Ανάσταση](https://www.fpress.gr/media/news/2021/05/01/71435/main/Harrowing_of_hell_15th_c._Byzantine_Hermitage.jpg)
Το πρωί εορτάζεται στην εκκλησία η πρώτη Ανάσταση,ο Εσπερινός δηλαδή της Κυριακής του Πάσχα, κατά την οποία ψάλλεται το "ἀνάστα, ὁ Θεός, κρίνων τὴν γῆν, ὅτι σὺ κατακληρονομήσεις ἐν πᾶσι τοῖς ἔθνεσι".
Το Μεγάλο Σάββατο είναι η τελευταία μέρα της Μεγάλης Εβδομάδας και της Μεγάλης Σαρακοστής. Η ημέρα αυτή είναι αφιερωμένη στην Ταφή και την Κάθοδο του Χριστού στον Άδη.
Το πρωί εορτάζεται στην εκκλησία η πρώτη Ανάσταση,ο Εσπερινός δηλαδή της Κυριακής του Πάσχα, κατά την οποία ψάλλεται το "ἀνάστα, ὁ Θεός, κρίνων τὴν γῆν, ὅτι σὺ κατακληρονομήσεις ἐν πᾶσι τοῖς ἔθνεσι".
Τα μεσάνυχτα του Μεγάλου Σαββάτου προς Κυριακή του Πάσχα εορτάζεται κατά το ορθόδοξο τυπικό η Ανάσταση του Χριστού,όπου ψάλλεται το Χριστός Ανέστη ,και στη συνέχεια τελείται ο Όρθρος και η Αναστάσιμη Θεία Λειτουργία της Κυριακής του Πάσχα. Είναι το μόνο Σάββατο του χρόνου κατά το οποίο νηστεύεται και το λάδι, γι αυτό και ονομάζεται και Αλάδωτο Σάββατο