Σε εξέλιξη το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για τις παιδικές κατασκηνώσεις
![Σε εξέλιξη το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για τις παιδικές κατασκηνώσεις](https://www.fpress.gr/media/news/2014/05/05/15266/main/2a7c91f43a43f88aa402cdb2a30dc663.jpg)
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ απευθύνεται στους παρακάτω δικαιούχους:
• Εργαζόμενοι με 50 ημέρες εξαρτημένης εργασίας το έτος 2013
• Άνεργοι με συνεχόμενη ανεργία τουλάχιστον 6 μηνών κατά την ημερομηνία λήξης της υποβολής αιτήσεων, με πραγματικό εισόδημα έως 16,000 ευρώ για το έτος 2013
Η διαδικασία επιλογής θα πραγματοποιηθεί με αυτοποιημένη μοριοδότηση και οι επιλαχόντες θα λάβουν επιχορήγηση για τη διαμονή των παιδιών τους σε συγκεκριμένες Παιδικές Κατασκηνώσεις.
Το πρόγραμμα αφορά παιδιά που έχουν γεννηθεί από 1/1/1999 εώς 14/6/2008 και ο χρόνος παραμονής τους στη κατασκήνωση ανέρχεται σε μια κατασκηνωτική περίοδο των 15 ημερών.
Υπολογίζεται οτι ο αριθμός των παιδιών που θα εξυπηρετηθεί είναι 35.000 και το πρόγραμμα υπολογίζεται να στοιχίσει 17.000.000