Το «χρυσό» deal στον κλάδο της τεχνολογίας
![Το «χρυσό» deal στον κλάδο της τεχνολογίας](https://www.fpress.gr/media/news/2016/11/21/49202/main/53684df52572e592994ef8a6396df37b.jpg)
Η συμφωνία θα δώσει στην LifeLock αξία 24 δολαρίων ανά μετοχή, δηλαδή ένα premium 16% στα 20,75 δολάρια, την τιμή κλεισίματος της Παρασκευής σε υψηλά 52 εβδομάδων.
Η συναλλαγή αυτή θα διευρύνει το χαρτοφυλάκιο της Symantec, σε μια περίοδο κατά την οποία η ηλικίας 34 ετών εταιρία προσπαθεί να επεκτείνει τις δραστηριότητές της πέραν του παραδοσιακού της τομέα του αντιβιοτικού λογισμικού.
Η εταιρία ευελπιστεί να ενσωματώσει την LifeLock στις δραστηριότητες που συνδέονται με το αντιβιοτικό Norton, δημιουργώντας μία ενιαία γραμμή προϊόντων μετά το κλείσιμο της εξαγοράς. Η οριστικοποίηση της συμφωνίας αναμένεται νωρίς τον επόμενο χρόνο.
Η LifeLock έχει πάνω από 4,4 εκατ. συνδρομητές, μια βάση χρηστών που έχει οικοδομήσει μέσω επιθετικού μάρκετινγκ.