Τι φοβούνται περισσότερο οι Έλληνες για το 2016 (Λίστα)
![Τι φοβούνται περισσότερο οι Έλληνες για το 2016 (Λίστα)](https://www.fpress.gr/media/news/2015/12/28/40803/main/c859936ff50ec45e989f1dc0ab8d4300.jpg)
Στην πρώτη θέση και με βαθμολογία 8,3 σε μιακλίμακα από το 1 έως το 10 βρέθηκε όπως ήταν αναμενόμενο η οικονομικήύφεση της χώρας.Στη δεύτερη θέση ακολουθεί η αγωνία για το μέλλον των παιδιών τους με 8,2 και με 7,7 το ζήτημα των προσφυγικών ροών και της κρίσης χρέους.
Σε υψηλό σημείο βρίσκεται εύλογα και ο φόβος των Ελλήνων για τη διατήρηση της θέσης εργασίας τους ή της επιχείρησης τους με 7,3 και στη συνέχεια ακολουθεί με 7 το ενδεχόμενο μίας πιθανής πολιτικής αλλαγής που θα οδηγήσει στην εξουσία εξτρεμιστικά στοιχεία.
Στις χαμηλότερες θέσεις της κλίμακας του Βαρόμετρου Ανησυχιών και Φόβου 2016 βρίσκεται η αγωνία για την υγεία τους με 6,2 και για την εγκληματικότητα και την ασφάλεια στην περιοχή τους με 5,8.
Ο μέσος όρος των απαντήσεων στο Βαρόμετρο Ανησυχιών και Φόβου 2016 είναι στο 7,3.
Η σχετική έρευνα της εταιρίας δημοσκοπήσεων Interview πραγματοποιήθηκε στο χρονικό διάστημα Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2015 σε δείγμα 500 ατόμων από όλη τη χώρα.