Οι Σουηδοί τρώνε ελιές καλαμών
![Οι Σουηδοί τρώνε ελιές καλαμών](https://www.fpress.gr/media/news/2014/05/22/15788/main/db55a20f4c8c9386f8f1d38fe781c213.jpg)
Παράλληλα, η εισαγωγή ελαιολάδου γίνεται κυρίως από τις ομογενειακές επιχειρήσεις εισαγωγής ελληνικών τροφίμων (π.χ. Meletis Imports, Fontana Food κ.ά.), ενώ η λιανική διακίνηση γίνεται από τις μεγάλες αλυσίδες σούπερ-μάρκετ ειδών διατροφής στη Σουηδία (ICA, COOP, LIDL κ.λπ.).
Ειδικότερα η Ελλάδα, κατά την πάροδο των τελευταίων ετών, είναι στην τρίτη θέση όσον αφορά στις εξαγωγές ελαιολάδου στη Σουηδία, τόσο σε ποσότητες όσο και σε αξία (10,3% επί του συνόλου των εξαγωγών το 2013). Στην πρώτη θέση της κατάταξης βρίσκεται η Ιταλία και ακολουθεί η Ισπανία.
Σχετικά με τις εισαγωγές ελαιών στη Σουηδία, η Ισπανία είναι στην πρώτη θέση και ακλουθεί η χώρα μας.Ειδικότερα η Ελλάδα εξάγει το 42% των συνολικών εξαγωγών ελαιών στη σουηδική αγορά.