Κοινοπραξία με Autohellas για φ/β σταθμό
![Κοινοπραξία με Autohellas για φ/β σταθμό](https://www.fpress.gr/media/news/2021/05/06/71546/main/w06-83834autohellas550x330.jpg)
Στην νέα εταιρεία, η Autohellas και κάθε μία από τις λοιπές συμμετέχουσες θα αποκτήσουν ποσοστό ιδιοκτησίας μετοχών 25%.
Τη δημιουργία μιας νέας κοινοπραξίας (joint venture) ανακοίνωσε σήμερα η Autohellas με λοιπές συμμετέχουσες: την ολλανδική εταιρεία MASDAR CES EUROPE B.V., την φινλανδική εταιρεία TAALERI ENERGIA HOLDINGS S.À.R.L και την ελληνική εταιρεία KYOTO DEVELOPMENT - ENERGY SOCIETE ANONYME.
Στην νέα εταιρεία, η Autohellas και κάθε μία από τις λοιπές συμμετέχουσες θα αποκτήσουν ποσοστό ιδιοκτησίας μετοχών 25%. Σκοπός της νέας εταιρείας είναι η ανάπτυξη ενός φωτοβολταϊκού σταθμού ισχύος έως 65MW.
Σημειώνεται ότι η συμφωνία τελεί υπό την αίρεση της έγκρισης της από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή Ανταγωνισμού και υπό συνήθεις αιρέσεις που προβλέπονται σε αντίστοιχες συναλλαγές.